Beograd

50 EUR

Standard double & twin room

Hotel Slodes
Lokacija: Beograd

Pogledaj ponudu
37 EUR

Standard single room

Hotel Slodes
Lokacija: Beograd

Pogledaj ponudu
Pozvati za cenu

Selters banja Mladenovac

Institut za rehabilitaciju
Lokacija: Beograd

Pogledaj ponudu

Beograd


Dobrodošli u Beograd
 
Nazivaju ga gradom kulture, inspiracije, sporta i festivala. Beograd se menja i razvija brzo, čuvajući svoju bogatu i raznoliku istoriju, uz jedinstvenu mešavinu kulture, arhitekture i urbanog duha.
 
Sa nekim od najatraktivnijih lokacija, Beogradskom tvrđavom – najstarijem kultuo istorijskom spomeniku, Skadarlijom – boemskom četvrti u centru grada, Knez Mihailovom ulicom, Starim i Novim dvorom, zgradom Narodne skupštine, Hramom svetog Save, Zemunom i mnogim drugim, Beograd je nesumnjivo kultui centar jugoistočne Evrope.
 
Jedan od najstarijih evropskih gradova, sa istorijom dugom preko 5000 godina, Beograd neguje svoje nasleđe, obeležja i spomenike, tradicionalnu umetnost i čuvene atrakcije.
 
Centar grada

 
Trg Republike i Knez Mihailova ulica su epicentar Beograda. Na Trgu Republike se sastaju ne samo Beograđani, po navici, već i stranci, i to kod Spomenika princu Mihailu na konju. Okružen je Narodnim pozorištem i Narodnim muzejem, odakle najčešće započinje svaka šetnja kroz Beograd ili prvo upoznavanje grada.
 
Knez Mihailova ulica je zakonom zaštićena kao jedan od najstarijih i najvrednijih gradskih ambijenata, sa nizom reprezentativnih zgrada i građanskih kuća nastalih krajem 1870-ih godina. Sada se tu nižu najpoznatiji kafići, restorani, radnje svetskih brendova, ali i brojne galerije, insitucije kulture i znamenitosti.
 
Omiljena pešačka zona vodi sve do ulaza na prostor Beogradske tvrđave, a brojne sporedne uličice do malih skverova i trgova Topličinog i Obilićevog venca, Studentskog parka, kao i poznate ulice Kralja Petra, jedne od najstarijih ulica u Beogradu.
 
Beogradska tvrđava

 
Beogradska tvrđava je svojevrstan muzej prošlosti Beograda. Nastavši postupno, u dugom razdoblju od 1. do 18. veka, Beogradska tvrđava se vremenom menjala i razvijala. Od rimskog kastruma, preko vizantijskog kastela i ostataka srednjovekovne prestonice srpske despotovine sve do austrijsko-osmanlijskog artiljerijskog utvrđenja.
 
Kompleks čine Tvrđava, podeljena na Goji i Donji grad, na kom se nalaze Despotova kapija, Sahat kula, Rimski bunar, Statua pobednika, zatim Kula Nebojša, Amam – tursko kupatilo, Kapija Karla VII,  kao i prostrani i park Kalemegdan, u kom su biste važnih ličnosti srpske istorije, nauke i kulture. U parku Kalemegdan nalaze se i Paviljon 'Cvijeta Zuzorić', Veliko stepenište, zoološki vrt, park za decu i još pregršt spomenika i skulptura, poneki sportski teren, muzej, kafić i restoran. Tu su i Sahat kula, Veliki barutni magacin, Kula Nebojša i Rimski bunar u kojima se često održavaju izložbe i drugi kultui programi.
Sa Beogradske tvrđave pruža se uzbudljiv pogled na ušće Save u Dunav, Novi Beograd i Zemun, a najpoznatija tačka je plato kod spomenika Pobednik, monumentalnog simbola Beograda.
 
Bohemijski stil

 
Skadarlija je počela da stiče svoj karakter poslednjih decenija 19. veka. Skadarlijske kafane su do sada ugostile mnoge svetske ličnosti poput Alfreda Hičkoka, Džimi Hendriksa, Josip Broz Tita, špankog kralja Huan Karlosa I i mnoge druge.
 
U Skadarliji su nekada stanovali mnogi poznati književnici, glumci, slikari i novinari. Najčešće je porede sa pariskim Monmartrom, kako po izgledu, tako i po veseloj, uzavreloj umetničkoj atmosferi. U Skadarliji je živeo i umro poznati srpski pesnik i slikar Đura Jakšić, čija je kuća pretvorena u sastajalište umetnika.
 
Današnja Skadarlija, kratka i pokaldrmljena ulica, znamenita je beogradska atrakcija. U Skadarliji ne treba propustiti doživljaj u čuvenim kafanama Tri šešira, Šešir moj, Dva jelena, Ima dana, Zlatni bokal, gde će vas služiti tradicionalnim specijalitetima domaće kuhinje, a muzikanti pratiti u stopu uz pesmu u koju ste najviše lumpovali.
 
Kosančićev venac

 
Između centra grada, Tvrđave i Savamale, pre Brankovog mosta, na visini nad promenadom reke Save, ušuškan je Kosančićev venac, jedan od starih delova grada. Sav u kaldrmi, sačuvao je atmosferu i izgled 19. veka, ovde se nalaze brojni kafei “sa pogledom”, galerije i vinarije. Na ovom mestu se nalazila i Narodna biblioteka pre nego što je uništena 6. aprila 1941. Tu su i Konak knjeginje Ljubice, jedna od lokacija Muzeja grada Beograda u kojoj se može videti stalna postavka, ali i “popiti kafa sa knjeginjom Ljubicom”. 
 
U blizini je čuvena kafana “?” koju posećuju gosti iz celog sveta jer čuva autentičan balkanski ambijent i atmosferu. Preko puta je Crkva svetog Arhangela Mihaila, jedan od najlepših sakralnih objekata u Beogradu, u kojoj su sahranjeni znameniti Srbi, Dositej Obradović i Vuk Stefanović Karadžić.
  
Beograd na rekama: Sava i Dunav

 
Ušće Save u Dunav predstavlja najatraktivniju tačku ispod Beogradske tvrđave i, zajedno sa Velikim ratnim ostrvom je oaza netaknute prirode u sred modeog grada. Obale reka nikada ne spavaju: na brojnim čamcima, restoranima i kafićima na vodi posetioci mogu da popiju kafu, uživaju u ukusnom ribljem specijalitetu, slušaju muziku i dobro se zabave.
 
Vračar & Hram svetog Save

 
Ako krenete od centra grada, preko Terazija i Ulice kralja Milana, do Trga Slavija, i nastavite Bulevarom oslobođenja, doći ćete do Hrama svetog Save, jednog od najvećih pravoslavnih hramova u Evropi.
 
Pripreme za izgradnju jednog od najvećih pravoslavnih hramova na svetu počele su davne 1894. godine. Hram je sagrađen na mestu gde su, prema predanju, a po naredbi Sinan-paše, 1594. godine, iz manastira Mileševa prenete mošti prvog srpskog arhiepiskopa Svetog Save i tu spaljene. Unutrašnja visina Hrama, od poda do vrha kupole, je 65 metara, a spoljna visina sa krstom je 79 metara. Hram ima tri horske galerije, koje mogu da prime po 700 horista, i galeriju vidikovca. U prizemlju i na galerijama Hrama može da se okupi 10.000 veika. Na ovom platou se još nalaze i Narodna biblioteka, spomenik Karađorđu, a sam park je jedno od omiljenih mesta za šetnju i opuštanje.
 
Dvorski kompleks

 
Dvorski kompleks na Dedinju čine Kraljevski dvor, Beli dvor i dvorska porodična crkva, posvećena sv. Andriji Prvozvanom.
 
Kraljevski dvor je izgrađen u periodu od 1924. do 1929. godine, po nalogu kralja Aleksandra I, kao zvanična kraljevska rezidencija. Reprezentativna vila od belog kamena rađena je u srpsko-vizantijskom stilu. Oko Dvora su podignute pergole, parkovske terase, bazeni, paviljon i koncertna terasa. Iz Dvora, koji je na grebenu brda, pruža se veličanstven pogled na Dedinje, Košutnjačku šumu, Topčider i Avalu.
 
Kamenom popločani Svečani hol ukrašen je kopijama fresaka iz Dečana i Sopoćana. Plavi salon je opremljen u baroknom stilu, a Zlatni salon u renesansnom, kao i velika Trpezarija. U tim prostorijama mramoi stubovi nose raskošne kasetirane drvene tavanice sa bronzanim lusterima. Ove su prostorije ukrašene dragocenim slikama, škrinjama i predmetima iz kraljevske zbirke. U istom renesansnom stilu opremljene su i prostorije Velike i Male biblioteke.
 
Beli dvor je građen od 1934. do 1937. godine. U prizemlju ove klasicističke zgrade nalazi se veliki Svečani hol i niz salona opremljenih u stilu Luja XV i Luja XVI sa venecijanskim lusterima. Tu je i Dvorska biblioteka koja je imala oko 35.000 knjiga i Svečana trpezarija nameštena u stilu čipendejla. Dvorski kompleks na Dedinju je otvoren za posete svakog vikenda, subote i nedelje, od aprila do oktobra meseca.
 
Zemun & Gardoš

 
Nekada zaseban grad, Zemun je danas romantičan i poetičan deo Beograda. U Glavnoj ulici nalazi se Zavičajni muzej i Opera Madlenijanum.
 
Obala Dunava na kojoj se Zemun nalazi, Zemunski kej, je kilometrima duga promenada sa nizom splavova, zabavnim parkom i nekada najvećim hotelom u Beogradu a danas kockaicom Grand Casino. Noću, splavovi postaju epicentar noćnog života, otvoreni do ranih jutajih časova.
 
Kula Gardoš je najprepoznatljiviji simbol Zemuna. Ovaj kraj je sačuvao stari izgled, sa uskim kaldrmisanim ulicama i kućama. Pored Kule, kafe restoran nudi panoramski pogled i prijatan odmor od gradske vreve.
 
Savamala

 
Savamala je poslednjih godina postala jedan od najpopulaijih, najposećenijih i najmodeijih delova Beograda.
 
Među starim fasadama sa obeležjima baroka i secesije, uz prostrane ulice nadomak obale Save nalazi se zgrada nekadašnje Beogradske zadruge koja spada u red antologijskih primera savremene srpske arhitekture, Hotel Bristol sagrađen u duhu klasicizma, Manakova kuću, primer starobalkanske urbane arhitekture, danas je deo Etnografskog muzeja. Tu se u stara zanatska šećerlemđžijska radnja – “Bombonđžija Bosiljčić”.
Kao što je nekad prva predstava odigrana u Savamali, tako je i danas ovaj deo grada mesto koje okuplja alteativne umetnike, moderan zvuk i sve što nosi doživljaj urbane kulture. Tu su smešteni Kultui centar Grad, umetničke galerije, brojni klubovi, restorani Beton hale, i barovi i kafei tik uz reku Savu.  
 
Gastronomija

 
Srpska kuhinja je mešavina mediteranske, mađarske, turske i austrijske, uz veliki izbor pratećih pića. Makar jedan riblji specijalitet se mora probati u nekom od restorana na rekama. A dok ste u gradu, iskoristite priliku da probate nešto tipično domaće: ćevapčiće, gibanicu, karađorđevu šniclu, itd. Čuveno domaće piće je rakija, najpoznatije šljivovica ili lozovača. A kad je reč o vinima, u ponudi je spektar od mediteranskih do kontinentalnih vrsta. Najverovatnije najbolje mesto domaće kuhinje je Skadarlija – boemska četvrt.
 
Avala i Avalski toranj

 
Avala se nalazi 16 kilometara južno od Beograda. Sa svojih 511 metara, tek je za koji metar izbegla da je zovemo brdom. Na Avali se nalazi Spomenik Neznanom junaku, građen od 1934. do 1938. godine a za potrebe građenja dinamitom su razrušeni ostaci srednjovekovnog grada Žova.
Spomenik ruskim veteranima nalazi se nešto niže od Spomenika Neznanom junaku; posvećen je ruskim veteranima koji su tragično stradali u udesu ruskog aviona 1964. godine.
 
Na nižem vrhu Avale izgrađen je 1965. godine Toranj, najviša građevina u tadašnjoj Jugoslaviji i na Balkanu. Srušen je u bombardovanju NATO snaga 1999. godine. Toranj na Avali ponovo je otvoren 21. aprila 2010. godine za posetioce i turiste. Sa njega se pruža predivan pogled na čitavu Šumadiju. Avalski toranj se može posetiti svakog dana. 
 
Beogradske pijace

 
Gastronomska ponuda Beograda je među TOP atrakcijama u svako doba godine. Pored više od tri hiljade restorana u gradu, u kojima se služe specijaliteti srpske, ali i svih drugih vrsta kuhinja, na beogradskim pijacama se još može iskusiti diverzitet lokalnih namiica, domaćih proizvoda i organske hrane.
 
Kalenić pijaca je smeštena u centru Vračara, u blizini je i Đeram pijaca. Na Dorćolu, najveća i najpoznatija je Bajloni pijaca, a Zeleni venac u samom centru grada, na “raskrsnici beogradskih puteva”.
 
Na jesen se kupuju dunje, orasi i bundeva. Ima i gotovih pita, sa sirom, šljivama i jabuka, a u redovima živopisnih tezgi nudiće vam i već spremljene zimnice, turšiju i paprike u tegli.
 
ADA CIGANLIJA

 
Svakog leta, dobru zabavu nudi Ada Ciganlija raznolikim sadržajima na kopnu i na vodi. Pored plivanja i opuštanja u kafićima, posetioci Savskog jezera se mogu zabaviti na nekom od mnogih sportskih terena, u Avantura parku i skakanjem bandži-džampom. Ada Ciganlija je najpopulaiji letnji resort u Beogradu koji je svake obogaćen programima brojnih manifestacija.